Gdzie szukać szczupaków w listopadzie w rzece

0

                  W poprzednim artykule omówiłem temat szczupaków w zbiornikach zaporowych oraz jeziorach. Gdzie ich szukać, czyli miejsca, które z perspektywy wędkarza dają największe szanse na spotkanie z tym drapieżnikiem w listopadzie. W dzisiejszym temacie chciałbym się zająć poszukiwaniem szczupaków w rzece, przecież nikt z nas nie chce wrócić do domu o kiju. Rzeka daje dużo możliwości złowienia szczupaka, należy tu też wspomnieć o starorzeczach gdzie w głębinach rzek czają się naprawdę piękne okazy. Na duże rzeki możemy wybrać się zarówno z brzegu, jak i z pontonu. Natomiast na mniejszych rzekach pozostaje nam spacerek wzdłuż rzeki. Chciałbym przedstawić te najlepsze miejsca, gdzie ja zawsze staram się łowić. Najważniejsze jest czytanie rzeki, można powiedzieć, że trzeba przeprowadzić selekcję miejscówek. Należy wybrać sobie kilka ciekawych odcinków rzeki i je obławiać. Na niedużych rzekach po obserwacji wody łowienie rozpoczynam od powalonych drzew, miejsca te od zawsze skrywają drapieżnika. Kolejnym punktem są “wiosenne trzcinowiska”, piszę tak bo na jesieni ciężko zaobserwować te miejsca. Ja na rzekach łowię cały sezon, więc nie mam problemu ze znalezieniem obszarów, w których wiosną były bujne trawy, jesienią tego nie zauważymy, gdyż trawy gniją. Kolejne miejsce znajduje się na styku głębokiego nurtu i płytkiej wody, należy zwrócić na to uwagę. Miejsca te mogą okazać się strzałem w dziesiątkę. Szczupak stoi w głębszej wodzie i obserwuje ofiary, gdy te płyną z płytkiej wody następuje atak. Wszystkie te miejsca pokażę na rysunku szczupak w listopadzie.

             Kolejnym miejscem są główki. Z główek łowię najczęściej wszystkie drapieżniki. Szczupaki też są bywalcami takich miejsc. Przy główkach główny nurt potrafi tak wyrzeźbić dno, że sam Michał Anioł by się nie powstydził. Przy główkach możemy znaleźć – głębokie rynny, wypłycenia, łachy, warkocze wszystko to sprawia, że nad takimi miejscami zatrzymuję się na dłuższą chwilę. Z główki mogę również posyłać przynęty w sam nurt rzeki, tak naprawdę główki sprawdzają się zarówno w spinningu, jak i w łowieniu na żywca. A oto przykłady jak obławiać główki łowienie szczupaków w rzece

               szczupaki z rzeki               Każdy z nas powinien znaleźć swój sposób na skuteczne łowienie szczupaków, podałem tylko przykłady, gdzie można szukać tych walecznych drapieżników. Sama teoria nie wystarczy, należy podpierać ją praktyką, im więcej człowiek będzie nad wodą tym więcej się nauczy. Ja zawsze wychodzę z takiego założenia, pewne schematy pozostają – należy je tylko udoskonalać, jeżeli koledzy wędkarze mają jakieś ciekawe miejsca na rzekę zapraszam do komentowania. Razem na pewno stworzymy skuteczny sposób na szczupaka.

Share.

Dodaj komentarz

*