Jak prawidłowo nawinąć żyłkę na kołowrotek ?

0

           Prawidłowe nawinięcie żyłki na szpulkę kołowrotka ma istotne znaczenie podczas wędkowania. Nieprawidłowe nawinięcie żyłki może powodować krótkie rzuty, plątanie się żyłki, złą pracę kołowrotka. Najlepszym sposobem jest przewleczenie żyłki przez ostatnie, bądź dwie ostatnie przelotki to zależy od typu wędziska. Następnie żyłkę wiążemy do szpulki. Jedną ręką dociskam żyłkę do wędziska, robię to z wyczuciem, dzięki takiemu zabiegowi żyłka prawidłowo się nawija, nie jest luźna na szpuli, dobrze do niej przylega.

nawijanie żyłki            Kolejnym punktem prawidłowego nawinięcia jest utrzymanie plastikowej szpulki z żyłką w stałym punkcie. Jeżeli nie mam przy sobie drugiej osoby wrzucam ją do wiaderka z wodą. Gdy mam drugą osobę do pomocy wystarczy swobodnie założyć plastikową szpulkę na pręt, bądź patyk i przekazać tej osobie, aby potrzymała. Ja najczęściej stosuję pierwszą metodę jest dla mnie wygodniejsza.

                            szpulka z żyłką

 szpulka z żyłką

             Szpulka na kołowrotku posiada cenne informacje dotyczące tego ile można nawinąć żyłki danej grubości. Należy pamiętać, aby nie nawinąć zbyt mało oraz zbyt dużo żyłki. Jeżeli mamy na kołowrotku starą żyłkę, a szpulka posiada dużą pojemność możemy dowiązać do tej żyłki nową dzięki temu szpulka wypełni się po brzegi. Prawidłowo nawinięta żyłka prezentuje się tak:

kołowrotek karpiowy            Ważny jest też dobór kołowrotka, jeżeli łowię na feedera to nie używam kołowrotka karpiowego z dużą pojemnością. Spora grupa wędkarzy nadal patrzy na pojemność kołowrotka nie patrząc na metodę na jaką będzie łowić. Dobór kołowrotka do danej metody przedstawię w innym artykule.

Share.

Dodaj komentarz

*