W ostatnim czasie ogromną popularnością cieszy się method feeder a potocznie mówiąc metoda. Producenci sprzętu wędkarskiego wprowadzają na rynek cały asortyment do tego nowego sposobu łowienia ryb. Wśród produktów mamy m.in. koszyki do metody, formy, przypony. Pojawiają się również serie wędek, jak i kołowrotków, sygnowanych napisem method feeder. Chciałbym podzielić się z wami sposobem wiązania przyponów do metody, jest to prosty a zarazem skuteczny sposób. Czego potrzebujemy do zrobienia przyponu? Należy przygotować haczyk, plecionkę, krętlik, nożyczki:
Krok po kroku przedstawię wiązanie przyponu, tak więc zaczynamy:
Krok pierwszy
Ze szpulki plecionki odcinamy odcinek około 30 cm, a następnie na jednym z jej końców robimy małą pentelkę taką, aby po założeniu wybranej przez nas przynęty można było założyć stoper:
Krok drugi
Następnie drugi koniec przyponu przekładamy przez oczko wybranego przez nas haczyka, odmierzamy interesującą nas długość włosa:
Krok trzeci
Wolnym końcem plecionki, zaczynamy obwijać haczyk z góry na dół. Gdy będziemy na wysokości grota haczyka wracamy do góry obwijając haczyk. Gdy jesteśmy już przy oczku przekładamy plecionkę przez to oczko i zaciskamy:
krok czwarty
Czas zająć się krętlikiem, przekładamy wolny koniec plecionki przez krętlik, robimy węzeł. Ja robię prosty węzeł a mianowicie przekładam kilkakrotnie plecionkę wokół plecionki przy krętliku a następnie jej koniec przeciągam przez oczko powstałe przy krętliku i zaciskam:
Na koniec trzeba jeszcze obciąć nadmiar plecionki powstały po wiązaniu krętlika jak i włosa. Wybór długości przyponu do metody zależy od nas, jednak nie może on być zbyt długi bo łowienie będzie mało skuteczne. Ja najczęściej robię przypony długości od siedmiu do dziesięciu cm. Jest to optymalna długość takiego przyponu.
Jeden komentarz
Co prawda nie wędkowałem jeszcze, bo jestem od niedawna zapalonym kajakarzem i bywalcem Pilicy, ale chcę spróbować przy okazji najbliższych kajaków – spróbuję zrobić coś takiego.