Jaki wybrać ponton na ryby ?

0

              Będąc wędkarzem uwielbiam łowić zarówno z brzegu, jak i z pontonu. Łowienie z brzegu daje mi możliwość odpoczynku, z brzegu częściej łowimy ryby spokojnego żeru, natomiast ponton jest nieodzownym elementem polowania na drapieżnika. Łowiąc z pontonu możemy w krótkim czasie obłowić znaczną część zbiornika, dlatego dzięki temu artykułowi chciałem pomóc niezdecydowanym kolegom po kiju w zakupie pontonu. Pomoże to uniknąć rozczarowań, jakich ja doświadczyłem. Na co zwrócić uwagę przy wyborze pontonu? Musimy sobie zadać wiele pytań, na które trzeba stworzyć konkretne odpowiedzi, tak aby wynik poszukiwań zakreślić do minimum. A oto lista pytań stworzona przeze mnie oraz odpowiedzi:

  • Ile osób będzie łowiło z pontonu? odp. Ja oraz kolega, najlepiej łowi się we dwóch, trzy osoby z pontonu to jak dla mnie za dużo.
  • Gdzie będę łowił? odp. Będę łowił głównie w zbiornikach zaporowych, jeziorach, na rzekach wolę łowić z brzegu, jest sporo ciekawych miejsc.
  • Czy będę używał wioseł czy silnika? odp. Ze swojego doświadczenia wiedziałem, że potrzebuję ponton pod silnik, wiosła będą służyły jako pomoc, gdyby silnik padł. Ciężko jest wiosłować z dużą ilością sprzętu przez dłuższy czas. Polecam zakup silnika.
  • Jakiego silnika będę używał elektryczny czy spalinowy? odp. Będę używał silnika elektrycznego, jest bardziej cichy, ale będę potrzebował miejsca na akumulator.
  • Czy ponton będzie służył tylko do łowienia ryb? odp. Ponton będzie służył również do wywózek kulek, pelletu, kukurydzy na karpia, amura. Na drapieżniki do wywozu martwej rybki, żywca.
  • Jaka podłoga ma być w pontonie? odp. Podłoga rolowana ze względu na auto, posiadam nieduże autko, podłoga rolowana sprawi, że cały ponton nie zajmie dużo miejsca.
  • Ile komór ma mieć ponton? odp. Dla mojego bezpieczeństwa wybieram ponton co najmniej trzy komorowy, na bezpieczeństwie nie ma co oszczędzać.
  • Czy jest regulacja ławek? odp. Z pozoru banał, ale jest to ważny element. Dobrze, gdy jest możliwość regulacji odstępu między wędkarzami. Zapewnia to duży komfort dla mnie i kolegi.

                   Taki zestaw pytań pozwolił mi na szybką analizę. Muszę kupić ponton wędkarski dobrej firmy, dla dwóch osób, na zbiornik zaporowy, do tego musi mieć miejsce na wiosła oraz pawęż na silnik elektryczny. Ponton powinien posiadać podłogę składaną tak, abym mógł łatwo go zapakować. Długość co najmniej 280 cm tak, abym mógł się pomieścić z gratami no i oczywiście kolega też. Ponton z pawężą zamontowaną na stałe pod silnik elektryczny dobrej marki. Trzy komory tak, jak planowałem, do tego przód ma być w  kształcie literki V co daje dodatkowy atut podczas pływania. Taka analiza zajmie dosłownie dziesięć minut. Polecam każdemu wędkarzowi zrobić taką analizę a zakup pontonu stanie się przyjemnością.

Share.

Dodaj komentarz

*