Skuteczne łowienie szczupaków opiera się na kilku podstawowych elementach. Jednym z takich elementów jest odpowiedni dobór wędziska. Dzisiaj chciałbym odpowiedzieć na ważne pytanie jakim jest wybór wędki spinningowej do łowienia szczupaków z brzegu. Wielu z nas zastanawia się jaką to wędkę kupić 2.40 czy 2.70 a może jeszcze inną długość. Jaką akcję powinna mieć wędka? Jaki ciężar wyrzutu? To wszystko sprawia, że początkujący wędkarz musi przebrnąć przez drogę krętą i wyboistą w wyborze odpowiedniego sprzętu. W wyborze nie pomagają firmy wędkarskie, które co roku wprowadzają nowe modele a pozostawiają stare w sprzedaży. Każda z tych firm ma swojej ofercie co najmniej kilka wędzisk. Jedne oznaczają je jako spin inne pike czyli szczupak. Sklepy wędkarskie też zachęcają do zakupu tego czy tamtego modelu. Jeszcze pozostaje nam pomoc kolegów po fachu i jak tu człowiek nie ma dostać bólu głowy. Wybierając spinning należy się kierować kilkoma zasadami.
Długość wędki do łowienia z brzegu
Uważam, że do łowienia z brzegu należy brać pod uwagę dwie długości wędki a mianowicie 2,40 m oraz 2,70 m. Utarło się, że jeżeli łowimy z brzegu to musi być 2,70 m lub nawet więcej a 2,40 m stosujemy z łódki lub pontonu. Ja mam dwie wędki jeżeli chodzi o łowienie z brzegu zarówno 2,40 m jak i 2,70 m i obie spisują się rewelacyjnie. Na wyprawę wędkarską zabieram obie wędki. Natomiast ich użycie zależy bardziej od mojego humoru. Oczywiście są zbiorniki bądź rzeki, gdzie używam tylko dłuższego kija bo trzeba go trochę wystawić za wystającą nabrzeżną roślinność bądź drzewa. Taka sytuacja ma często miejsce w porze wiosennej, gdy roślinność bujnie zakwita, wtedy aby mieć lepszy dostęp do lustra wody używam właśnie dłuższego kija. Natomiast nad zbiornikami przeważa wędka krótsza. Łowię głównie na zbiornikach województwa świętokrzyskiego m.in. zalew Chańcza, Wilków, Umer, Cedzyna, Borków. Tam nie przeszkadza mi to czy wędka jest krótsza, czy dłuższa. Na obie łowi mi się bardzo dobrze. Tak naprawdę dobór długości wędziska należy do nas, trzeba sobie przeanalizować na jaką wodę się wybieramy i która wędka w danym momencie sprawdzi się lepiej. Dodam jeszcze, że spotkałem się z wędkarzami, którzy z brzegu łowią nawet kijami o długości 2,00 m. Powiem, że radzili sobie całkiem nieźle mimo tak krótkiego wędziska. Chyba trzeba się będzie udać do sklepu i zrobić zakupy na kolejny sezon. Sprawdzić w praktyce jak spisują się tak krótkie wędki przy połowie z brzegu.
Akcja wędki
Moim zdaniem to jest najważniejszy parametr przy doborze kija szczupakowego. Taka wędka powinna być o akcji szybkiej bądź bardzo szybkiej, często się to oznacza jako fast bądź x-fast. Pierwszą rzeczą jest sposób walki szczupaka, który podczas holu wykonuje gwałtowne zwroty, szarpania oraz bardzo często wyskakuje z wody. Jest to jego naturalny sposób walki, jeżeli zakupimy wędkę o zbyt wolnej akcji to pozwolimy rybie na większy luz podczas holu co może zakończyć się spadnięciem ryby z kija. Kolejną rzeczą jest prowokacja ryby podczas prowadzenia przynęty, musimy ją tak prowadzić, aby pobudzić rybę do ataku. Czasem trzeba nagle mocniej podkręcić kołowrotkiem, aby szczupak zareagował na ucieczkę naszej przynęty. Wędką o zbyt wolnej akcji ta sztuka nam się nie uda.
Ciężar wyrzutu
Standardowym ciężarem wyrzutu można powiedzieć, że wręcz książkowym jest ten od 10 do 30 gram. Producenci wędek dołożyli wszelkich starań, aby każdy z nas znalazł odpowiedni kij, bo często spotykamy bardzo różne ciężary wyrzutu od 7 do do 28 gram, od 10 do 35 gram, od 14 do 35 gram, od 20 do 50 gram i wiele innych rozmiarów. Przy zakupie kija najlepiej samemu sprawdzić, który ciężar będzie nam najbardziej odpowiadał, bo często się zdarza, że ciężary wyrzutu są nieprecyzyjne tzn. ciężar jaki podaje producent różni się od tego rzeczywistego.
Podsumowanie
Dobór odpowiedniej wędki jest gwarancją naszego wędkarskiego sukcesu. Nie będę rozpisywał się na temat producentów oraz ich asortymentu, bo każdy ma jakąś tam swoją ulubioną markę. Chciałbym natomiast zwrócić uwagę, aby nie trzymać się standardów. Krążą one w wędkarskim świecie od lat, że z brzegu to tylko 2,70 m bo daleko rzucimy. Przecież nie przerzucamy rzeki czy zbiornika. Bardzo często szczupaki są przy brzegu schowane w roślinności i nie musimy rzucać na pół zbiornika. Nie ma co się bać wędki 2,40 m czy 2,20 m one też potrafią nas zaskoczyć. To samo dotyczy ciężaru, że jak szczupak to tylko od 10 do 30 gram wyrzutu. Podczas łowienia szczupaka najważniejsze jest zaskoczenie przeciwnika, czasem niestandardowe sposoby przynoszą największe ryby.