Jaki wybrać spinning do połowu szczupaka z pontonu ?

0

                Łowienie szczupaków z pontonu pozwala dotrzeć w każde miejsce na zbiorniku zaporowym, jeziorze. Mogę popłynąć tam, gdzie chcę, gdyż mam pełen komfort. Ponadto łowiąc jesteśmy pewni, że nie zerwiemy naszej ulubionej przynęty. Ja mam w pudełku kilka takich smakowitych kąsków dla szczupłego, że żal by mi było je stracić. Drapieżnik po prostu uwielbia brać na moje gumki, woblerki, obrotówki, wahadłówki. Gdy łowię z pontonu czuję pewną ulgę bo wiem, że przynęta, która wpadnie w zaczep jest do odzyskania. Jeżeli mówię o komforcie to składa się na niego wiele elementów. Jednym z nich jest odpowiedni dobór wędziska. Wędka a raczej jej długość będzie elementem pierwszoplanowym. W wielu poradnikach możemy spotkać polecane kije, daną markę. Ja jednak chciałbym się z wami podzielić nie wyborem danej marki, ale jaki kij ogólnie wybrać. W swoim arsenale wędkarskim mam kilka spinningów szczupakowych, z których chętnie korzystam. Ich wybór jest uzależniony od kilku rzeczy.

Ile osób łowi na pontonie?

                   Bardzo dobre pytanie przy łowieniu z pontonu. Jest to bardzo ważne czy łowimy sami, czy z kolegą po kiju. Łowiąc samemu mamy ten komfort, że cała przestrzeń na pontonie należy do mnie, to swego rodzaju moje królestwo. Ja jestem królem i to ja wybieram co gdzie się ma znajdować. Nie ma nikogo z kim mam się dzielić miejscem. Nie ma rozpychania się łokciami i wybierania miejsc, gdzie mam rzucić a gdzie nie. Wyobrażam sobie sytuację, gdy wyjmuję metrówkę spod krzaków a kolega mówi ” właśnie miałem tam rzucić, to mogła być moja ryba”. I co wtedy? Głupio tak. Z drugiej strony każdy z nas ma prawo łowić tam, gdzie chce. Ja wspólnie z kolegą po kiju z którym często jeżdżę na drapieżniki ustaliłem pewną zasadę. Gdy łowimy z pontonu on łowi na prawo a ja na lewo. Następnie zamiana i ja łowię na prawo a on na lewo. Taki kompromis pozwala na spokojne łowienie. Dodatkowym atutem łowienia z kolegą jest to, że mam z kim pogadać a chyba to jest ważniejsze niż samotność pośrodku jeziora. Ma mi kto rybę podebrać, wiele razy dochodzi do zabawnych momentów. Na stare lata będziemy mieli co wspominać. Teraz przejdę do konkretów, bo pewnie wielu z was czytając to mruży oczy i powoli przenosi się do wspomnień. Czas się obudzić. Mam dwie zasady.

         Łowiąc samemu z pontonu najczęściej używam spiningu o długości 2,4 m. W mojej ocenie jest to optymalna długość. Takim kijkiem oddamy naprawdę dalekie rzuty. Tak jak pisałem wcześniej, pontonem dotrzemy w każdy rejon jeziora, nie ma potrzeby śmigać kijem 2,7 m czy 3,00 m.

             Łowiąc z kolegą muszę oddać mu część miejsca na pontonie, a co za tym idzie komfort wędkowania maleje. Oczywiście należy brać pod uwagę długość pontonu. Na takim powyżej trzech metrów możemy łowić spinningiem 2,4 m. Natomiast na mniejszym pontonie ja używam kija o długości 2,1 m. Zapewniam w ten sposób przyjemne wędkowanie sobie, jak i koledze. Wędkarstwo już dawno wyszło z tych swoich sztywnych zasad. Ja się z tego bardzo cieszę, bo nie można przez trzydzieści lat łowić tak samo. Lubię łowić z kolegami, którzy zmieniają naszą pasję. Przenoszą w inny wymiar. Dawniej słuchało się, że jak łowimy szczupaka to tylko tak i tak i koniec kropka. A jak człowiek wprowadzał coś nowego to słyszałem eee co ty tam młody możesz wiedzieć? No właśnie co ja mogę wiedzieć? Łowiłem po swojemu, razem z kolegami uczyłem się od ludzi, którzy zamienili moją wiedzę w złoto. Otworzyli oczy. Te ich niestandardowe metody przyniosły wiele okazów.

Manewrowanie kijem spinningowym

                Właściwe używanie wędki, zarzucanie jej, możliwość manewrowania przynętą to są też składowe części mojego wędkarskiego sukcesu. Proponuję zrobić sobie mały test. Należy wziąć do ręki kij, bądź rurkę o długości dwóch metrów i dotknąć nią wybrany punkt na ścianie. Następnie wziąć do ręki kij, bądź rurkę o długości metra i dotknąć nią w wybrany punkt. Prawda, że krótszym kijem łatwiej trafić w punkt ? Tak samo jest w wędkarstwie spinningowym, krótszy kij ma krótszy dolnik, łatwiej się go trzyma w ręce. Jest to szczególnie ważne, gdy musimy rzucić w przestrzeń między roślinnością a tej przestrzeni jest pół metra. Krótkim wędziskiem z łatwością ta sztuka nam się uda. Możemy tak poprowadzić przynętę, że drapieżnik uderzy.

Akcja wędki

                  Moim zdaniem jest to bardzo ważny parametr przy wyborze wędki spinningowej. Kij taki powinien być o akcji szybkiej, bądź bardzo szybkiej, często się to oznacza jako fast bądź x-fast. Pierwszą rzeczą jest sposób walki szczupaka, który podczas holu wykonuje gwałtowne zwroty, szarpania oraz bardzo często wyskakuje z wody. Jest to jego naturalny sposób walki, jeżeli zakupimy wędkę o zbyt wolnej akcji to pozwolimy rybie na większy luz podczas holu co może zakończyć się spadnięciem ryby z kija. Kolejną rzeczą jest prowokacja ryby podczas prowadzenia przynęty. Musimy ją tak prowadzić, aby pobudzić rybę do ataku. Czasem trzeba nagle mocniej podkręcić kołowrotkiem, aby szczupak zareagował na ucieczkę naszej przynęty. Wędką o zbyt wolnej akcji ta sztuka nam się nie uda.

Ciężar wyrzutu

                 Standardowym ciężarem wyrzutu można powiedzieć, że wręcz książkowym jest ten od 10 do 30 gram. Producenci wędek dołożyli wszelkich starań, aby każdy z nas znalazł odpowiedni kij, bo często spotykamy bardzo różne ciężary wyrzutu od 7 do do 28 gram, od 10 do 35 gram, od 14 do 35 gram, od 20 do 50 gram i wiele innych rozmiarów. Przy zakupie kija najlepiej samemu sprawdzić, który ciężar będzie nam najbardziej odpowiadał, bo często się zdarza, że ciężary wyrzutu są nieprecyzyjne tzn. ciężar jaki podaje producent różni się od tego rzeczywistego.

             Pewnie część z Was czytając dwa powyższe punkty tego wpisu trochę się zdziwi. Tak powtarzam to samo co pisałem w artykule jaki-wybrac-spinning-do-lowienia-szczupakow-z-brzegu. Nie wymyśle nic nowego. Nie napiszę, że łowię na zbiorniku spiningiem o akcji medium, bo zaprzeczyłbym sam sobie.

Podsumowanie

                W podsumowaniu chciałbym w kilku słowach scharakteryzować spinning do łowienia z pontonu. Śmiało mogę polecić kij o długości 2,1 metra. Jeżeli ktoś się boi tak krótkiej wędki to proponuję 2,4 metra ale nie dłuższą. Akcja szczytowa, a jeżeli chodzi o ciężar wyrzutu to proponuję od 5 do 25 gram. Na początek wędkarskiej przygody taki spinning wystarczy.

 

Share.

Dodaj komentarz

*