Jezioro Raduń

0

                   Jezioro Raduń leży w wojewódźtwie zachodniopomorskim w powiecie wałeckim. Jezioro to należy do wód PZW okręg nadnotecki w Pile. Ma powierzchnię 225 ha i jest jednym z największych jezior Pojezierza Wałeckiego. Długość zbiornika wynosi 6000 metrów a jego średnia szerokość wynosi 350 metrów. W najszerszym miejscu ma 650 metrów, długość linii brzegowej wynosi 19 kilometrów. Maksymalna głębokość wynosi 25 metrów. Dojazd do jeziora nie jest trudny, gdyż jezioro Raduń leży wzdłuż drogi krajowej nr 22 prowadzącej z Gorzowa Wielkopolskiego do Starogardu Gdańskiego. Należy dojechać do miejscowości Wałcz, która leży nad samym jeziorem. Dużą atrakcją jest most wiszący.  Znajduje się w najwęższym miejscu łącząc północ z południem. Dojdziemy do niego kierując się z Wałcza promenadą ku Bukowinie. Nad jeziorem położony jest Ośrodek Przygotowań Olimpijskich. Linia brzegowa jest łatwo dostępna dla wędkarzy. W wędkowaniu pomagają również kładki oraz pomosty, których jest dużo. Wędkowanie z brzegu ułatwi posiadanie woderów, dzięki którym możemy brodzić w pasie brzegowym. Należy tu zaznaczyć, że można osiągnąć bardzo dobre wyniki jeżeli chodzi o spinning.

Ryby spokojnego żeru

                 Z ryb spokojnego żeru można wymienić płoć, leszcz, lin, karp, amur. Oczywiście najwięcej jest płoci oraz leszcza. Można je łowić na wiele sposobów czy to metodą gruntową czy też batem, jak i odległościówką. Każda metoda się sprawdzi. Leszcze w jeziorze dorastają do sporych rozmiarów więc warto spróbować nastawić się na tą rybkę. Wędkarze łowią też piękne okazy amura oraz karpia, tu trzeba poświęcić trochę czasu i wybrać się na tzw. zasiadkę karpiową. Nęcić i nęcić a karpie i amury zaczną brać.

Drapieżniki

                 Jezioro Raduń jest miejscem, gdzie możemy złowić piękne okazy drapieżników. Występują tutaj okoń, szczupak, sandacz, sum, węgorz. Drapieżniki można łowić zarówno z brzegu jak i z łodzi czy pontonu. Wędkarze osiągają bardzo dobre wyniki. Ryby dorastają do ładnych rozmiarów. Łowiąc z brzegu, praktycznie każde miejsce jest dobre. Wiosną łowiąc szczupaki najlepsze będą płycizny. Szukając sandacza czy okonia warto mieć ze sobą sprzęt pływający. Łowiąc z pontonu czy łodzi należy poszukać wszelkiego rodzaju górek. Ciekawym miejscem jest też okolica półwyspu Strączno, gdzie jest sporo wypłyceń oraz dołków. Idealne miejsce dla sandacza czy okonia. Na jeziorze łowi się też ładne okazy suma. Jeżeli chodzi o przynęty na drapieżniki to sprawdzą się zarówno woblery, jak i przynęty miękkie czyli kopyta oraz rippery.

               Jezioro Raduń jest warte odwiedzenia przez wędkarza. Każdy z nas wędkarzy znajdzie tu bardzo ładne miejsca do łowienia zarówno drapieżników, jak i ryb spokojnego żeru. Ciekawe jest każde miejsce tego urokliwego jeziora. Warto zabrać ze sobą sprzęt pływający, który pomoże w złowieniu okazowych ryb.

 

Share.

Dodaj komentarz

*