Łowienie okoni na spinning przy pomoście

0

           Doskonałymi miejscami do łowienia okoni w zbiornikach zaporowych są pomosty. Nad każdym zbiornikiem można znaleźć takie miejscówki. Łowienie okoni z takich “bankówek” to czysta przyjemność. Podczas spinningowania przy pomoście można sprawdzić działanie nowo zakupionych przynęt. Można obserwować z góry, jak okonie gonią a następnie atakują naszą przynętę. Takie obserwacje pozwalają na nabieranie wędkarskiego doświadczenia. Ja bardzo często, gdy okonie słabo żerują na otwartej wodzie szukam pomostów i tam staram się je łowić. Pomosty są bardzo dobrym pomysłem, gdy ciężko jest złowić rybę z marszu. Łowienie z takich miejsc to czysta przyjemność, możemy sobie siąść na pomoście i odpoczywając łowić tego pięknego drapieżnika.pomost            Dlaczego akurat łowienie z pomostu jest tak skuteczne i dlaczego tam przebywają garbusy? Są dwie odpowiedzi. Jedna to taka, że przy pomostach okonie chowają się przed większymi drapieżnikami, takimi jak sandacz czy szczupak. Jest to idealne miejsce, gdzie pośród beczek, bądź pali może schować się garbus. W takich miejscach nie nękany przez większe drapieżniki może w spokoju dorastać polując na mniejsze rybki. Drugą odpowiedzią jest właśnie polowanie na mniejsze ryby. Okoń stojąc przy palu, bądź między beczkami pomostu ma idealne warunki do obserwacji otaczającej go przestrzeni wodnej. Stojąc przy palu może spokojnie wypatrywać swojej ofiary i gdy tylko nadarzy się okazja rusza do ataku. Podczas łowienia z pomostu nie trzeba używać długich wędzisk –  ja na takie wyprawy zabieram ze sobą okoniowy spinning o gramaturze do 10 gram i maksymalnej długości 2,4 m. Taki kij jest skuteczny, bo nie musimy rzucać daleko naszą przynętą. Najczęściej będą to rzuty wzdłuż pomostu a więc jakieś pięć do dziesięciu metrów zależnie od długości pomostu. Co zastosować jako wabik czyli jaka przynęta będzie skuteczna. Jak już wcześniej wspomniałem podczas takiego łowienia dość często testuję nowo zakupione przynęty. Wśród przynęt na pierwszym miejscu stawiam wszelkiego rodzaju gumki, następnie są małe obrotówki “zerówki”, “jedynki”, małe woblerki oraz inne mikro przynęty:obrotówki

twisterki

               Łowienie zaczynam od twisterków w kolorach motor oil oraz białym,perłowym, jeżeli chodzi o gramaturę główki to waha się ona od 0,8 grama do 2,5 grama. Jest to zależne od głębokości wody przy pomoście najczęściej jest to głębokość nie przekraczająca dwóch metrów. Jeżeli sprowadzam przynętę do dna i tam zaczynam obławianie to używam cięższej główki, a jeżeli łowię przy powierzchni i w toni to stosuję lżejsze. Na takie łowienie nie używam przyponów bo na okonie jest to zbędne. Używam natomiast agrafki dzięki czemu mogę szybko zmienić przynętę, chociażby użyć obrotówki. Obrotówki też są skuteczne w walce z tym pasiastym drapieżnikiem. Błystka obrotowa skutecznie prowokuje je do ataku. Moją ulubioną a zarazem najskuteczniejszą jest widoczny na zdjęciu mepps agila “jedyneczka”. Tą obrotówkę mam już chyba z piętnaście lat a mimo to nadal potrafi skutecznie zwabić niejednego drapieżnika. Łowienie okoni przy pomoście to duża frajda, miło się patrzy jak spod pomostu wyskakuje zgraja garbatych bandytów i goni naszą przynętę. Okonie są bardzo wytrwałe, rzadko kiedy odpuszczają chyba, że nasza przynęta zbliża się do powierzchni. Łownie z pomostu ma same zalety, to tu możemy doskonalić sposób prowadzenia przynęty, podbijać ją, szarpać, prowadzić jednostajnie, bądź z przerwami. Technik prowadzenia jest nieskończenie wiele. Tak naprawdę zależy to od naszej wyobraźni. W takich miejscach możemy spotkać każdego okonia i tego mniejszego, jak i większego. Tak naprawdę przekrój wielkości jak i ilości garbusów jest bardzo duży.

łowienie garbusów

łowienie garbusów 1

             Zachłanność okoni daje mi dużą przewagę. Garbusy szczególnie te mniejsze w okresie dorastania ciągle potrzebują pokarmu, dlatego gonią wszystko co się im rzuci. Te większe są bardziej wybredne, nie rzucą się na każdą podaną przynętę. Takie garbusy są dla mnie godnym przeciwnikiem, to one sprawiają, że muszę wznieść się na wyżyny wędkarskich możliwości, aby je złowić. Tu nieco zwiększam wielkość używanych przynęt. Nagrodą za takie poświęcenie może okazać się piękny trzydziestak. Tak duże garbusy dawały mi dużo radości i były piękną nagrodą. Polecam wszystkim wędkarzom zarówno starszym, jak i młodszym stażem łowienie okoni z pomostu na spinning. Taka wyprawa może być przełomem w bliższym poznaniu zachowań się garbusów.

Share.

Dodaj komentarz

*