Spławik do bata – podstawowe zasady

0

              W wędkarstwie spławikowym spławik jest najważniejszą częścią zestawu. Spławik sygnalizuje brania, dzięki niemu gruntujemy łowisko. Półki w sklepach wędkarskich aż uginają się od ilości spławików. Każdy z nich ma swoje przeznaczenie. Jednymi łowi się w jeziorach, innymi w rzekach, znowu inne służą do metody odległościowej. Dzisiaj chciałbym podzielić się z Wami wiedzą na temat spławików do bata. spławiki do bata

          Montaż spławika do bata opisałem w artykule jak prawidłowo założyć spławik . Gramatura stosowanych spławików na wody stojące czyli jeziora, zbiorniki zaporowe nie powinna przekraczać 3,5 do 4 g jest to uzależnione od głębokości na jakiej łowimy:

  • głębokość 1 m stosuję gramaturę od 0,3 do 0,7 grama
  • głębokość 2 m stosuję gramaturę od 0,7 do 1,2 grama
  • głębokość 3 m stosuję gramaturę od 1,2 do 2,5 grama
  • głębokość 4 m stosuję gramaturę od 2,5 do 4 gram

Gramaturę podałem w przybliżeniu, bo jest ona zależna od wielu czynników m.in. od warunków pogodowych, sposobie pobierania pokarmu przez ryby. Jest jeszcze jedna zależność między długością bata a gramaturą:

  • do batów 3 i 4 metrów stosuję gramaturę od 0,3 do 1,2 grama
  • do batów 5 i 6 metrów stosuję gramaturę od 0,8 do 2 gramów
  • do batów 7 i 8 metrowych stosuję gramaturę od 1 do 4 gram

Powyższe zależności też nie są sztywne, na ten dobór gramatury również wpływają różne czynniki. Spławik dobieramy nad łowiskiem. Ważnym punktem spławika jest antenka.spławiki do bata

             Zazwyczaj stosuję spławik z czerwoną antenką, ten kolor sprawdza się w większości sytuacji. W dni deszczowe, pochmurne używam również spławików z antenką koloru żółtego, ten kolor dobrze kontrastuje z wodą i ładnie widać brania. Kolor antenki możemy sami zmienić np. za pomocą wodoodpornego flamastra. Gdy mamy wybrany spławik należy go wyważyć i tu należy zadać sobie pytanie czy ma wystawać cała antena czy pół? Całą widoczną antenkę stosuję m.in. do połowu leszczy jest to spowodowane sposobem pobieranie przez nie pokarmu. W przypadku, gdy ryba bierze bardzo dobrze, nie skubie przynęty tylko zasysa nie ma potrzeby dociążania spławika. Spławik dociążam dopiero wtedy, gdy ryba słabo żeruje, jej brania są chimeryczne. Wtedy z wody wystaje pół antenki lub 1/3 jej długości. Dzięki takiemu zabiegowi możemy zobaczyć nawet najdelikatniejsze brania. W kolejnym artykule zagłębię się w samą budowę spławika. Przedstawię m.in. różnice między antenką metalową oraz szklaną, pokażę rodzaje korpusu spławików m.in. oliwki, wrzeciona, gruszki.

Share.

Dodaj komentarz

*