Wędki karpiowe do 300 zł

0

                    Wędkarstwo karpiowe ciągle się rozwija. Można powiedzieć, że przeżywa boom. Obecnie na rynku jest ogromna liczba sprzętu, jak i przynęt dedykowana dla karpiarzy. Jedne firmy prześcigają się wypuszczając na rynek co roku nową serię wędzisk czy kołowrotków. Inne firmy walczą na polu przynęt karpiowych wprowadzając coraz to nowsze smaki, jak i aromaty kulek proteinowych czy pelletów. Jest to dla nas wędkarzy bardzo dobre. Możemy wybierać taki sprzęt jaki nam pasuje. W poszukiwaniu możemy się trochę pogubić, szczególnie młodzi adepci sztuki wędkarskiej. Bo jak mam wybrać odpowiednią wędkę, kiedy na rynku jest kilkanaście rodzajów sprzętu?  A każda firma zachwala, że jej karpiówka jest najlepsza i tylko na tą jedyną cudowną wędkę złowię rybę życia. Trochę pomogę w wyborze wędki karpiowej w przedziale od 100 zł do 300 zł. Przedstawię kilka ciekawych propozycji, które są warte uwagi. Gdy ktoś pyta się o wędkę karpiową do 300 zł na myśl przychodzą mi dwie propozycje. Są to Daiwa Black Widow oraz Shimano Alivio. Wędki te na rynku są już z karpiarzami kilka lat. Co roku znajdują nowych nabywców. Sam wielokrotnie używałem tych wędek na zasiadkach karpiowych. Każda z nich ma swoje wady i zalety ale obie są godne polecenia.

DAIWA BLACK WIDOW

                  Firma Daiwa wprowadziła na rynek bardzo udany model karpiówki black widow. Do wyboru mamy różne modele tej serii zarówno dwuelementowe jak i trzyelementowe o długości 360 cm lub 390 cm. Ogromnym plusem jest również możliwość wyboru z wędki z pięciu stopni ugięcia, m.in. standardowe 3 czy 3,5 lbs. Kij ten charakteryzuje się bardzo dobrym stosunkiem ceny do jakości. Wędzisko jest starannie wykonane, widać to chociaż po jakości materiałów, z jakiego wykonano każdy element jak i całe wędzisko, zarówno uchwyty,  jak i przelotki wyglądają bardzo solidnie i takie są. Warto zwrócić uwagę na wagę kija, przy długości 3,6 metra wynosi około 370 gram jest to bardzo dobry wyniki biorąc pod uwagę cenę, jak i wykonanie. Daiwa Black Widow jest wędką sztywniejszą od chociażby shimano alivio, ale ma to też swoje plusy. Dzięki swojej sztywności pozwala nam kontrolować hol ryby. Nie mamy takiego wrażenia jak w alivio, gdzie podczas holu wędka jakby miała zaraz się złamać. Tu mamy pełną kontrolę a zapas mocy pozwala na siłowe zatrzymanie ryby przed zaczepami. Wędkę mogę polecić zarówno do łowienia z rzutu jak i wywózki. Dzięki swojej sztywności bez problemu możemy łowić z rzutu. Jest to bardzo dobra propozycja wędki karpiowej w tym przedziale cenowym.

Shimano Alivio  

              Drugim bardzo dobrym karpiowym kijem jest shimano alivio i jej kolejne odsłony czyli serie bx, cx, dc specimen. Tu również mamy do wyboru kilka wersji tej fajnej wędki. Możemy dowolnie wybrać długość, jak i krzywą ugięcia. Tu również możemy mówić o bardzo dobrym stosunku ceny do jakości, bo wędzisko jest wykonane solidnie. Trzeba przyznać, że firma shimano robi naprawdę kawał dobrej karpiarskiej roboty. W porównaniu do Daiwy black widow jest mniej sztywna. Jest to spowodowane tym, że alivio to typowy parabolik czyli miękki kij. W trakcie holowania ryby mamy wrażenie, że wędka wygina się do granic swoich możliwości, tak jakby zaraz miała się złamać a mimo to wytrzymuje walkę z rybą. Ma to swoje plusy i minusy, na pewno kij ten wybaczy wiele błędów podczas holu ryby. Wędka lepiej się nada do łowienia z wywózki niż z rzutu. Mimo wszystko jest to świetna propozycja.

A teraz czas na kolejną propozycję, która może się spodobać pod względem ceny do jakości.

Prologic C1

                   Seria wędzisk karpiowych firmy Prologic jest bardzo bogata. Dzisiaj chciałbym się skupić na serii, która mieści się w wybranym przedziale cenowym a mianowicie C1 alpha. Tu również mamy do wyboru wędki dwu lub trzy składowe o różnej krzywej ugięcia. Wędka wykonana z dobrych materiałów, czyli jak poprzednie wędki na blanku węglowym. Przelotki Sic z wkładami porcelanowymi jak podaje producent to dla mnie dobre rozwiązanie, bo sprawiają wrażenie, że są dobrze wykonane. Całość wykonania wędki sprawia pozytywne wrażenie. Kijek sprawdzi się podczas łowienia z rzutu, jak i z wywózki ze wskazaniem na wywózkę. Opisując tę wędkę mogę powiedzieć, że producent się postarał, bo dostajemy dobre wędzisko w przystępnej cenie.

            W końcowym opisie wędzisk chciałbym dodać, że te trzy wędki są na podium zakupu wędziska karpiowego w przedziale od 100 do 300 zł. Każda z nich ma swoje wady i zalety. Jeżeli podoba nam się wędka w połysku z dobrymi parametrami to wybieramy Daiwę. Jeżeli ma to być matowa to należy się skupić na wyborze między Shimano a Prologic. Łowiłem na każdą z tych wędek i mogę z czystym sumieniem wam te wędki zarekomendować jako bardzo dobre w tym przedziale cenowym.

 

 

 

 

 

Share.

Dodaj komentarz

*