Zalew Cieszanowicki

5

                      Zalew Cieszanowicki jest to zbiornik zaporowy w województwie łódzkim, powiat piotrkowski. Powstał w wyniku spiętrzenia wód rzeki Luciąża.  Należy do okręgu PZW Piotrków Trybunalski. Powierzchnia zbiornika to około 200 ha, długość zbiornika to ponad trzy kilometry. Szerokość waha się od 100 metrów w części południowej do 600 metrów w okolicach tamy, natomiast w najszerszym miejscu około 900 metrów. Dojechać do zalewu można od Piotrkowa Trybunalskiego kierując się w stronę Radomska trasą nr 91. Mijamy miejscowość Rozprza a następnie skręcamy w lewo. Po prawej stronie jest Biedronka, więc łatwo zapamiętać. Jadąc prosto mijamy miejscowości Starą Wieś, Bryszki, Mierzyn. Kierujemy się na Cieszanowice, następnie na rozwidleniu drogi skręcamy w lewo. Pomocnym punktem są dwa stawy, które znajdują się na rozwidleniu tej drogi. Gdy skręcimy w lewo to już cały czas prosto do samego zbiornika. Do zalewu możemy dojechać też od strony Cieszanowic.

Ryby oraz metody połowu

                         Ryby spokojnego żeru występujące na tym zbiorniku to przede wszystkim płoć, wzdręga, leszcz, krąp, lin, karp. Na tym zbiorniku na zawodach łowi się głównie płocie i leszcze jako, że są to ryby sportowe, które dają wygraną. Ryby spokojnego żeru łowi się na metodę gruntową w tym coraz bardziej popularniejszą, jak nie najpopularniejszą method feeder. Popularną metodą jest również pełny zestaw, bądź zestaw skrócony czyli na bata i na tyczkę. Jeżeli chodzi o przynęty to na pewno biały robak, pinka oraz małe kulki o owocowych smakach sprawią, że rybki ochoczo będą pobierać przynętę. Na te metody możemy łowić praktycznie w każdym miejscu zbiornika. W południowej jego części jest nieco płycej, idąc w górę zalewu w stronę tamy zbiornik robi się głębszy, ryby te możemy spotkać zarówno na płyciznach, jak i na głębokiej wodzie. Jeżeli chodzi o łowienie karpi to należy ustawić się z wędkami bliżej tamy. Karpiarze łowią tu piękne okazy od lat. W okolicach tamy zbiornik jest najszerszy, jak i najgłębszy. Należy się nastawić na kilkudniową zasiadkę, bo dużego karpia nie złowimy z marszu. Wybór miejsca jest gwarancją sukcesu. Jeżeli chodzi o wywożenie zestawów to najlepiej położyć je na dnie w okolicy koryta rzeki. Tu potrzebna będzie echosonda, aby dobrze zlokalizować karpie oraz koryto. Karpie bardzo chętnie biorą na owocowe kulki proteinowe.

                           Drapieżniki występujące na tym zbiorniku to okoń, sandacz, szczupak, sum. Można łowić zarówno z brzegu, jak i z łódki czy pontonu. Do łowiska jest dobry dojazd, więc nie będzie problemu z wodowaniem sprzętu pływającego. Jeżeli chodzi o łowienie z brzegu to śmiało możemy brodzić, gdyż łowisko to nie należy do głębokich. Sprzyja temu również charakterystyka dna, które opada bardzo powoli. Ze spinninigem możemy udać się w każdą część zalewu. Drapieżniki są praktycznie wszędzie, więc złowienie okonia czy szczupaka nie będzie problemem. Wystarczy założyć odpowiednią przynętę i rzucać, jak to mówią machaj wędą a ryby będą. Jeżeli chodzi o sumy to dorosły one do ładnych rozmiarów.

                  Zbiornik ten jest bardzo fajnym akwenem z urozmaiconym rybostanem. Każdy wędkarz znajdzie tu interesującą go rybę. Zalew nie zawiedzie zarówno karpiarzy, jak i spinningistów. Dojazd jest bardzo dobry a co za tym idzie możemy bez przeszkód dojechać w każdą część zbiornika, wyjąć wędki i łowić piękne okazy.

Share.

5 komentarzy

  1. Hej, mam pytanie. Jaki okres jest najlepszy z brzegu na szczupaka? Dawno mnie tam nie było i zastanawiam się czy nie pojechać na jesień kilka razy że spinningiem.

    Dzięki, pozdrawiam!

    • Hej, na szczupaka najlepiej udać się wraz z rozpoczęciem sezonu. Maj to bardzo dobry okres na łowienie tego drapieżnika. Szczupaka warto poszukać w strefie przybrzeżnej tam gdzie grupuje się drobnica. Jeżeli chodzi o łowienie z brzegu to warto zacząć od strony południowej tam gdzie zbiornik jest wąski i kierować się na północ w stronę tamy. Południowa część zbiornika nie jest zbyt głęboka, warto założyć wodery dla lepszych wyników. Najlepiej gdy pod ręką będzie sprzęt pływający wtedy każde miejsce jest dla nas dostępne. Pozdrawiam i życzę złowienia pięknych okazów.

  2. Dzięki za rady spróbuję uderzyć w maju. A jeśli chodzi o okres jesienny to czy okolice tamy są w porządku jeśli chodzi o spinning? Interesuje mnie również okoń, sandacz – chciałbym się po prostu pobawić i liczyć na jakieś brania, mięso mnie nie interesuje bo ryb do domu nie zabieram niestety nie posiadam łódki więc zostaje tylko brzeg ..

    • Zalew Cieszanowice ma ten plus, że należy on do płytkich zbiorników. Na jesienne łowienie warto zabrać dobre wodery neoprenowe tak by móc brodzić. Wyróżniłbym dwa okresy jesienne tzn. wczesną jesień i późną jesień. Podczas jesiennego wypadu zrezygnowałbym z południowej części zbiornika, gdzie jak wspomniałem jest płytko. Skupiłbym się na okolicach miejscowości Kuźnica Żerechowska gdzie znajduje się bar jest to dobre miejsce na wczesną jesień czyli wrzesień oraz połowa października. Warto też spróbować od strony miejscowości Trzciniec. Natomiast późną jesienią warto łowić w okolicach tamy.

Dodaj komentarz

*