Rate this post

Coraz więcej osób decyduje się na życie bez mięsa. Motywacje są bardzo różne. Jedni chcą po prostu polepszyć swój stan zdrowotny, inni z kolei robią to bardziej z powodów etycznych i poczucia winy względem zwierząt, które zjadają. W tym krótkim artykule postaram się opisać, jakimi produktami spożywczymi można zastąpić mięso.
Pierwsze, o czym należy wspomnieć to rośliny strączkowe. Te niepozorne, różnokształtne ziarna zawierają ogrom składników odżywczych, dużo witamin i relatywnie sporo kalorii. Dlatego są doskonałym zamiennikiem mięsa. Jeśli ktoś nie wie, o czym mówię, to wyjaśnię, że do roślin strączkowych zaliczamy między innymi soczewicę, soję, fasolę, albo nawet orzeszki ziemne. Trzeba jednak pamiętać o tym, że białko ze strączków jest niekompletne, toteż należy łączyć je z produktami zbożowymi.
Innym zamiennikiem mięsa jest nabiał, który posiada w relatywnie dużych zapasach praktycznie każdy sklep wegetariański. Inną oczywistą alternatywą są jajka, natomiast mało kto wie o komosie ryżowej. Jest to roślina zawierająca jako jedna z nielicznych pełen komplet aminokwasów egzogennych, jakie potrzebne są człowiekowi do zdrowego życia. Inną ciekawą alternatywą jest seitan, czyli niemalże czyste, wyekstrahowane białko roślinne ze zbóż glutenowych, z którego możemy zrobić niemal wszystko.