Japońskie sushi jest tradycyjnie robione z gotowanego, krótko ziarnistego ryżu i okraszone surową rybą i listkami alg nori. Niegotowana ryba musi być oczywiście świeża i wyższej jakości niż gotowana, dlatego sushi masterzy muszą być w stanie ocenić świeżość ryby na podstawie jej koloru, zapachu oraz twardości. Najczęściej używaną rybą jest tuńczyk, makrela, łosoś, ryba maślana i węgorz.
Czarne wodorosty używane do owijania sushi nazywają się nori. Jest to typ alg, prasowanych I suszonych z solą. Stosowane są do robienia rolek sushi-maki oraz nigri-sushi. Nori suszone z sosem teriyaki i solą dość często jest spożywane przez Japończyków jako przekąska.
Jako przystawki do sushi używa się dodatków takich jak sos sojowy, marynowany imbir, wasabi (zielona pasta z japońskiego chrzanu) czy czarnego sezamu. Wasabi ma wiele antybakteryjnych właściwości, które zmniejszają ryzyko zatrucia pokarmowego i próchnicy zębów. Niektóre restauracje używają tanich zamienników jak zwykły chrzan zmieszany z musztardą i zielonym barwnikiem, ale nie ma on takich własności zdrowotnych jak prawdziwe wasabi, które dostać można np. tutaj: Prawdziwe wasabi. Zielona herbata jest również bardzo ważną częścią sushi. W tradycyjnej Japońskiej restauracji nie jada się sushi bez niej. Sake, wino zrobione z ryżu, jest również popularnym napitkiem serwowanym z sushi, na gorąco zimą i na zimno z cytryną latem.
Nori, ryż, wasabi i inne niezbędne produkty można dostać dzisiaj prawie wszędzie, ale najlepszym miejscem jest internet. Szczególnie dobrym rozwiązaniem jest kupowanie od importera, np. Produkty Do Sushi. Ich sklep oferuje bardzo dobre ceny i wysoką jakość, a asortyment to ponad 200 produktów.